انجام هر کاری حتی انجام دکوراسیون اتاق ها نیز احتیاج به برنامه ریزی و انجام مراحل مختلف دارند. به یاد داشته باشید که انجام دکوراسیون یک هنر است و برای هنر هیچ حد و مرز و قانونی وجود ندارد و این مراحل صرفا برای آسان تر شدن کار هستند. برای انجام این مراحل نیز تفاوتی ندارد که شما تا چه حد می خواهید خرج کنید، به تنهایی می خواهید دکوراسیون اتاق را تغیییر دهید یا از شخص متخصص کمک می گیرید، در هر صورت این نکات کاربردی خواهند بود. این مراحل در ادامه مقاله ذکر شده اند.

در نظر گرفتن حس و حال و هوا

بجای اینکه از خود بپرسید می خواهید دکوراسیون اتاق چگونه باشد، از خود بچرسید می خواهید دکوراسیون اتاق چه حسی را القا کند. و سعی کنید انتخاب رنگ، دکور، لوازم و … را بر اساس جواب خود انحام دهید. برای مثال اگر اتاقی می خواهید که انرژی زیادی داشته باشد باید از رنگ های روشن و طرح های مختلف استفاده کنید. درست کردن مکانی بر اساس حس و حال و هوایی که می خواهید و نه بر اساس ترند های روز دکور باعث ایجاد فضایی خاص برای ما می شود.

لوستر پذیرایی جدید

الهام گرفتن

سعی کنید در شبکه های مجازی مختلف درباره دکوراسیون اتاق مد نظرتان اطلاعات جمع اوری کنید. یا حتی عکس های مختلف ببینید تا بتوانید از آن ها الهام بگیرید. همچنین به مکان هایی که به شما آرامش می دهند و آن ها را دوست دارید فکر کنید و سعی کنید بفهمید چرا به شما این حس خاص را می دهند. برای مثال اگر مکانی به با نور کم برای شما حس خوب ایجاد می کند، سعی کنید با الهام از آن فضا این کار را در اتاق خود نیز انجام دهید.

دسته بندی لوازم

سعی کنید از شر لوازمی که به آن ها احتیاجی ندارید خلاص شوید. اگر اتاق شما در حال حاظر کاملا خالی است و می خواهید دوباره لوازم را با دکور جدید در آن قرار بدهید بهترین فرصت برای دسته بندی کردن لوازم الان است. شما در این شریط به راحتی می توانید لوازمی که نمی خواهید را دور انداخته و لوازم کاربردی را نگه دارید. اینگونه اتاق شما شلوغ و شلخته نخواهد بود و انجام دکور نیز راحت تر می شود.

ترسیم مپ

اگر می خواهید دکوراسیون اتاق را دوباره انجام دهید این کار باید کاملا با برنامه ریزی باشد. امروزه برنامه های زیادی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند در محیط رایانه ای نقشه اتاق خود را ترسیم و چیدمانش را انجام دهید. اگر با این ابزار نیز آشنا نیستید به راحتی اتاق و دکور فرضی که دارید را روی کاغذ ترسیم کنید. اینگونه از قبل تاحدودی مکان هر وسیله مشخص خواهد بود. اگر به تازگی قصد سفارش لوازم اتاق را نیز دارید، به یاد داشته باشید که باید با متر ابعاد اتاق را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید وسایل به راحتی و زیبایی در آن جا میگیرند.

انتخاب رنگ

فرقی ندارد اتاقی با رنگ نچرال یا رنگ های روشن و بولد مد نظرتان باشد سریع تر انتخاب کردن رنگ باعث می شود کنترل بهتری روی دکوراسیون اتاق داشته باشید. اتاق هایی با رنگ نچرالی را به راحتی می توان را اکسسوری های مختلف از سادگی خارج کرد. به راحتی نیز می توانید هر وقت که خواستید اکسسوری ها را تغییر دهید. اگر رنگ های روشن و بولد مانند نارنجی، صورتی و یا سبز انتخاب کردید نیز سه شید از همان رنگ در نظر گرفته و برای لوازم اتاق از آن استفاده کنید. داشتن دیوار های سفید نیز به شما این اجازه را می دهد که لوازم مبلمان با استایل ها و رنگ های مختلف در اتاق خود داشته باشید.

قطعات اصلی اتاق

ابتدا برای خرید باید لوازم اصلی هر اتاق را در نظر داشته باشید که برای اتاق خواب تخت، و برای اتاق نشیمن مبلمان هستند. برای مثال شما اول باید مبلمان را تهیه کنید و بعد به فکر کوسن های آن باشید. این کار باعث می شود شما ابتدا لوازمی که گران تر هستند را خریداری کنید تا بعد ها با کمتر شدن بودجه نخواهید لوازم ارزان تر با کیفیت پایین تر بخرید. همچنین با این کار بعد از خرید لوازم اصلی متوجه می شود چقدر فضا برای لوازم جانبی وجود دارد و چه مواردی را باید حذف یا اضافه کنید.

قطعات فرعی اتاق

همانطور که گفته شد پس از انتخاب لوازم اصلی دکوراسیون اتاق شما باید قطعات فرعی را انتخاب کنید. با توجه به فضای باقی مانده ،و استایل و حال و هوای مد نظرتان لوازم فرعی مانند، پافر، پاتختی، میز عسلی و… را انتخاب کنید و بخرید. پس از گذراندن این مرحله نیز شما باشد پرده و فرش ها را انتخاب کنید. در مرحله آخر برای اضافه کردن رنگ به اتاق نیز می توانید انواع پراچه برای لایه لایه کردن تخت روی آن قرار دهید یا کوسن های رنگی روی مبل یا تخت بگذارید.

نور

یکی از مهم ترین موارد هنگام انجام دکوراسیون اتاق در نظر گرفتن نور آن است. اگر در طول روز نور طبیعی به خوبی وارد خانه نمی شود باید منابع نوری مناسب در نظر گرفته و به آن ها انواع نور های دیگر اضافه کنید تا هنگام غروب و شب نیز خانه ی شما به حد کافی و نیاز روشن باشد. حواستان باد که نور به خوبی کل اتاق را در چهارگوشه روشن می کنید تا سایه های تند و خشن در دکور ایجاد نشود.

لوستر چوبی تک آویز

اکسسوری

حالا که لازم اصلی دکور در جای خود قرار دارند وقت استفاده از اکسسوری برای زیبایی اتاق است. از تابلو های عکاسی یا نقاشی شده روی دیوار اتاق استفاده کنید. یا آیینه ای زیبا در اتاق قرار دهید. می توانید از کوسن های طرحدار نیز برای زیبا تر کردن اتاق بهره ببرید. از دیگر لوازم دکوری بسیار کاربردی در اتاق شمع ها هستند که امروزه در انواع رایحه و طرح موجود می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *