ورود نور طبیعی از پنجره ها به خانه فضایی زیبا ایجاد می کند. اما گاهی برای خوابیدن به نور کمتر یا فضای شخصی نیاز دارید. به همین دلیل است که پرده ها از اجزای بسیار مهم و اصلی دکور به حساب می آیند. اما قبل از خرید پرده باید به چند نکته دقت کنید تا پرده ی شما از نظر استایل و اندازه کاملا مناسب اتاق باشد. در ادامه به این نکات می پردازیم.

اندازه گیری

اولین و مهم ترین قدم در انتخاب پرده اندازه گیری است. پرده شما از نظر ارتفاع و عرض کاملا باید مناسب دیوار و پنجره ی شما باشد. اگر پرده از عرض پنجره کمتر یا خیلی بیشتر باشد، یا حتی از نظر ارتفاع خیلی بلند باشد به گونه ای که روی زمین باشد جلوه ی نا مناسبی ایجاد می کند. پس بهتر است از قبل اندازه گیری پرده را به سلیقه خود انجام دهید. اندازه گیری های پرده سه نوع اصلی دارند.

اندازه پنجره:

این نوع مناسب مکان هایی مانند آشپزخانه جهت جلوگیری از آتش سوزی است. برای عرض این نوع پرده شما 15 سانتی متر از هر طرف به عرض پنجره اضافه کنید. و قسمت بالایی را ده سانت بالاتر از پنجره در نظر بگیرید برای قرار دادن میله پرده. قسمت پایینی 1.5 سانتی متر پایین تر از پنجره قرار می گیرد تا پرده کوتاه باشد.

پایین تر از پنجره:

این مورد جذاب بسیار مناسب پنجره هایی است که قسمت پایینی آن مواردی مانند رادیاتور یا میز و مبل قرار دارند. اندازه گیری این نوع کاملا شبیه به اندازه گیری نوع اول است. تنها تفاوت در این است که باید هنگام اندازه گیری بعد از اضافه کردن 10 سانت به قسمت بالایی پرده 15 سانت به قسمت پایینی آن نیز اضافه کنید.

ارتفاع کامل: این نوع پرده بسیار است و به خانه جلوه ای شیک می دهد. اگر می خواهید خانه شما از نظر بصری جذاب باشد از این نوع پرده در رنگ و طرح های خاص استفاده کنید. برای داشتن این نوع پرده باید اندازه گیری های نوع یک و دو را انجام دهید بجز ارتفاع آن ها. برای اندازه گیری ارتفاع این نوع پرده پس از اضافه کرده 10 سانت به بالای پنجره اندازه گیری قسمت پایینی را تا جایی انجام می دهیم که فقط 1.5 یا 2 سانت از زمین فاصله داشته باشد.

لوستر مدرن شیپوری قیفی

انتخاب جنس پارچه

پس از اینکه اندازه گیری های صحیح را انجام داده اید باید جنس مناسب پرده را انتخاب کنید. جنس پرده در ورودی نور به خانه شما و همچنین گرم نگه داشتن خانه در فصول سرد کمک می کند. برای مثال پرده های نازک باعث می شود حتی وقتی آن ها جلوی پنجره قرار دارند نور به خانه ورود پیدا کند. اما اگر می خواهید جلوی نور خورشید را در ساعاتی از روز بگیرید باید از پرده های ضخیم تر استفاده کنید، همچنین پرده های ضخیم باعث می شود در فصل های سرد سرما از طریق پنجره ها به خانه ورود پیدا نکند.

انتخاب میله پرده

میله پرده شما از نظر اندازه گیری باید 30 سانتی متر بزرگتر از عرض پنجره شما باشد یعنی از هر طرف 15 سانت بیشتر خواهد بود. علاوه بر آن باید 10 سانت بالاتر از نصب شود، که این 10 سانت در اندازه گیری پرده برای ارتفاع آن باید در نظر گرفته شود. از موارد مهم دیگه برای انتخاب میله پرده رنگ و استایل آن است. میله پرده شما از نظر ظاهری باید کاملا با پرده و دیگر اجزای دکوراسیو مچ باشد.

لوستر مدرن سلطنتی

در نظر گرفتن سبک دکوراسیون

در انتخاب رنگ و طرح پرده خانه حتما باید سبک دکوراسیون را در نظر داشته باشد. باید پرده ای با رنگ و طرحی انتخاب کنید که کاملا با محیط خانه هماهنگی داشته باشد. برای مثال برای یک خانه با دکوراسیون مینیمال بهتر از پرده ای ساده با رنگ های نچرال تهیه کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *