یک خانه ی تمیز صرفا یک خانه ی مرتب نیست. برای داشتن خانه ای مرتب شما باید برنامه ریزی داشته باشید و طبق آن پیش بروید تا در کنار تمیز کردن خانه محیط نیز مرتب به نظر برسد. اگر شما کل کمد دیواری خود را تمیز کرده و لباس ها را تا بزنید اما آن ها را مرتب نکنید و در جای مناسب خودشان قرار ندهید جلوه ی خوبی نخواهند داشت. در ادامه این مقاله به پنج مرحله برای مرتب نگه داشتن خانه می پردازیم.

سیستم و برنامه ریزی شخصی

مهم ترین مرحله مرتب کردن خانه داشتن برنامه ریزی و عمل طبق آن است. همچنین بهتر است هرکسی مراحل و برنامه ریزی مناسب خودش را داشته باشد. همه ی ما سبک زندگی متفاوتی از یکدیگر داریم پس ممکن از دنبال کردن یک نوع برنامه ریزی برای همه مناسب نداشته باشد. شما می توانید به سادگی با توجه به سبک زندگی خود و خانواده تان برنامه ریزی انجام دهید.

دل کندن از لوازم غیر ضروری

یکی از مهم ترین کار هایی که برای مرتب نگه داشتن خانه باید بکنید حذف لوازم اضافی است. ممکن است در کمد لباس خود یا در دکور خانه لوازم قدیمی و بدرد نخوری داشته باشید که دل کندن از آن ها برایتان سخت است. اما شما باید آن ها را دور بیندازید یا اگر قابل استفاده هستند به نیازمندان بدهید تا از ایجاد شلوغی و نامرتبی جلوگیری کنید. اینگونه مرتب کردن خانه یا کمد لباس برایتان بسیار راحت تر خواهد بود چون لوازم شما کم و کاربردی هستند.

برنامه ریزی برای روز ها

برای برنامه ریزی مرتب کردن خانه باید بسیار سختگیر باشید و طبق آن پیش بروید. برای مثال شنبه ها را به شستن لباس های کثیف، یکشنبه ها را به مرتب و جارو کشیدن اتاق ها و… برای تمامی روز های هفته برنامه ریزی کنید و لزوما برای تمیز و مرتب کردن خانه منتظر حضور مهمان یا فرا رسیدن گردگیری های فصلی نباشید. اگر هر روز هفته یک کار کوچک از خانه را انجام دهید خانه شما همیشه مرتب به نظر می رسد. همچنین گردگیری های اصلی که گردگیری های فصلی هستند برای شما بسیار آسان خواهند بود.

لوستر اتاق خواب 6 ضلعی

یک کمد برای مواقع خاص

درست است که همیشه باید لوازم در مکان خودشان قرار گرفته و مرتب باشند. اما گاهی اوقات شما زمانی برای رسیدگی به برخی لوازم را ندارید، یا مکانی برایشان در نظر نگرفته اید. بهترین راه حل برای این مواقع و جلوگیری از نا مرتبی در نظر گرفتن یک کمد، سبد و یا کشو برای این لوازم است. اگر از سبد های معمولی استفاده می کنید سعی کنید آن ها را در نقاط کور و دور از دید قرار دهید. حتی می توانید از سبد های حصیری که امروزه ترندی در دکوراسیون های داخلی هستند استفاده کرده و در عین مرتب نگه داشتن خانه به زیبایی آن نیز کمک کنید.

استفاده از تمامی فضا

برای مرتب نگه داشتن خانه شما باید فضای کافی برای قرار دادن لوازم مختلف داشته باشید. در غیر این صورت در خانه ی شما فضایی شلوغ و نامرتب ایجاد می شود. برای استفاده از تمامی فضایی که دارید باید خلاقیت داشته باشید. برای مثال شما می توانید از زیر تخت یا بالای کابیت ها استفاده کنید. برای مکان هایی مانند زیر تخت که در دید نیستند می توانید سبد یا ارگنایزر های مختلف تهیه کنید لوازم خود را در ان ها بچینید و زیر تخت بگذارید. برای مکان هایی مانند بالای کابینت های آشپزخانه نیز که ممکن است چشم افراد به آن ها بخورد شما می توانید لوازم آشپزخانه یا ظر هایی که به ندرت از آن ها استفاده می کنید را مرتب بچینید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *