مرتب بودن یا مرتب کردن خانه اصلا پیچیده نیست. موارد و قوانین زیادی وجود دارند که با آن ها می توانید همه وسایل خود را مرتب نگه دارید. پنج قانون اصلی وجود دارند به نام پنج اصل طلایی مرتب کردن خانه که با دانستن آن ها می توانید به راحتی کارهایتان را انجام دهید. در ادامه به این پنج اصل طلایی می پردازیم.

از لوازم کمتری استفاده کنید

یکی از آسان ترین روش های مرتب نگه داشتن خانه استفاده از لوازم کمتر است. اگر دقت کرده باشید اکثر خانه هایی با دکوراسیون مینیمال همیشه مرتب به نظر می رسند. تمیزکاری و مرتب کردن با وجود لوازم کمتر آسان تر خواهد بود. برای مثال در دفتر کار خانگی خود سعی کنید فقط از لوازم کاربردی استفاده کنید تا اتاق شلوغ نشود. یا سعی کنید اسباب بازی هایی که کودکانتان با آن ها بازی نمی کنند را به خیریه اهدا کنید.

لوستر طرح توپ تسمه ای

دسته بندی

یکی دیگر از کار ها برای مرتب نگه داشتن خانه که همه ی ما انجام می دهیم دسته بندی لوازم هست. اکثر ما لباس هایمان را دسته بندی می کنیم و شلوار و بلوز هایمان را در کمد های جدا از هم می گذاریم تا پیدا کردن آن ها راحت تر باشد. این کار را در مکان  های دیگر و به صورت گسترده تر برای لوازم روزانه دیگر نیز می توان انجام داد. برای مثال در آشپزخانه میتوانید قاشق ، چنگال، کاسه، انواع لیوان و … را به گونه ای در کمد و کابینت ها دسته بندی کنید که پیدا کردنشان آسان باشد.

کمد لوازم کوچک

همه ی ما در خانه لوازمی کوچکی داریم که در دسته بندی خاصی قرار نمی گیرند. مانند خودکار ها، انواع چسب، کلید، باتری و… بهتر است برای اینجور لوازم یک کمد یا باکس در نظر بگیرید تا به مرتب نگه داشتن خانه کمک کند. اما سعی کنید بیشتر از یک یا دو کمد برای این لوازم نداشته باشید و حتما این کمد ها نیز نظم داشته باشند.

در نظر گرفتن مکان برای لوازم موقتی

برای جلوگیری از شلوغی و مرتب نگه داشتن خانه بهتر است مکانی برای وسایل موقت در نظر بگیرید. برای مثال لباس های کثیفتان را نمی توانید دوباره در کمد بگذارید، و نمی توانید آن ها را همینطور در اتاق خود رها کنید پس در کنار ماشین لباس شویی خود مکانی برای گذاشتن لباس های کثیف بگذارید. یا گاهی اوقات وسایلی مانند کتاب از دیگران می گیرید و تا زمانی که آن را پس دهید مکان مشخصی ندارد و ممکن است باعث شلوغی شود. پس در یکی از کشو یا کمد های خود مکانی برای این نوع لوازم که بطور موقت دارید در نظر بگیرید.

سعی نکنید همیشه عالی باشید

همیشه مرتب نگه داشتن خانه کار بسیار سختی است. لزومی ندارد که همیشه بی نقص باشید. شما می توانید گاهی اوقات تا حدودی خانه را مرتب کنید، خانه ای که کاملا مرتب نیست همیشه بهتر از یک خانه ی کثیف و شلوغ است پس شما تلاشتان را کردید. گاهی اوقات نیز پیش می آید که شما وقت انجام کار ها را ندارید. برای مثال اگر باید به یکسری کارهای اداری و به برگه های مختلف رسیدگی کنید اما زمان کافی ندارید، آن هارا مرتب کرده و گوشه ای قرار دهید تا به موقع و با داشتن زمان کافی به بهترین شکل آن ها را به پایان برسانید.

لوستر طرح ستاره تسمه ای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *