انتخاب یک منبع نوری مناسب برای اتاق خواب بسیار مهم است . اتاق خواب فضای شخصی شما بوده که زمان زیادی را در آن گذرانده و صرف فعالیت های مختلف می کنید . برای تامین نور اتاق خواب به یک منبع نوری مانند لوستر نیاز دارید . یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب لوستر اتاق خواب سلیقه شما است . به شما بستگی دارد که فضایی کاملا روشن می خواهید یا دوست دارید اتاق خوابتان نور کمتری داشته باشد تا اینگونه فضای بهتری برای استراحت و خوابیدن داشته باشید . اما بجز سلیقه عوامل دیگری مانند سایز  ، مقدار نور  ، هارمونی و… نیز تاثیر گذارند .درادامه به توضیح بیشتر هریک از این موارد می پردازیم .

 

سایز

اولین قدم برای انتخاب لوستر اتاق خواب و در کل لوستر برای هر اتاقی، انتخاب  سایز مناسب است . با انتخاب لوستری بیش از حد بزرگ تمام توجه به لوستر خواهد بود و اگر لوستر خیلی کوچک باشد ممکن است در فضا گم شود . برای به دست آوردن سایز مناسب لوستر ،طول و عرض اتاق را به فوت اندازه گیری کرده و باهم جمع کنید، جواب به دست آمده را به اینچ در نظر بگیرید .عدد به دست آمده سایز مناسب لوستر شما به اینچ است .

لوستر آویز تک شعله مدل پارکی

 

مقدار نور اتاق

نور موجود در اتاق خواب می تواند حال و هوای فضا را به کلی تغییر دهد . معمولا در اتاق خواب ها از نور های کمتری استفاده می شود تا براحتی بتوان در آن فضا استراحت کرد و خوابید . اگر در اتاق خواب خود فضایی برای مطالعه یا کار کردن دارید باید بدانید که  نور محیطی که اکثر لوستر ها تولید می کنند فضای اتاق را به خوبی روشن می کند اما بهتر است روی میز کار خود چراغ مطالعه داشته باشید . اما اگر نمی خواهید اتاقتان نور زیادی داشته باشد می توانید روی لوستر خود ریموت کنترل نصب کنید و بدون نیاز به کلید برق چراغ هارا خاموش و نور را تنظیم کنید تا فضایی آرامش بخش و رمانتیک برای ریلکس کردن داشته باشید .

 

محاسبه نور استاندارد

روش اول برای محاسبه نور استاندارد یک اتاق این است که طول و عرض اتاق را به فوت در هم ضرب کرده و سپس جواب را 1.5 برابر کنید . اگر اتاق شما 12 فوت در 14 فوت باشد شما به 252 وات نور در اتاق نیاز دارید . اگر لوستر شما منبع نور اصلی اتاق شما است و دو آباژور در کنار تخت با 60 وات بوده ، لوستر شما باید 130 وات نور داشته باشد . یعنی باید شش لامپ 25 واتی داشته باشید .

در روش دوم شما برای هر 12 متر مربع به طور استاندارد به 15 وات روشنایی نیاز دارید . اگر فضایی روشن تر می خواهید 18 وات  و چنانچه اتاق خوابی با نور کمتر می خواهید 13 وات در نظر بگیرید . برای مثال اتاق خواب شما 24 متر مربع است و شما اتاق خوابی با نور کم می خواهید پس برای هر 12 متر مربع 12 یا 13 وات در نظر می گیریم و درنتیجه شما به 26 وات روشنایی نیاز دارید . اگر لوستر شما دو لامپ دارد 26 وات را تقسیم بر دو کنید تا مقدار وات هر لامپ را بدست اورید .

لوستر مدرن توپی

 

هارمونی

زمان انتخاب لوستراتاق خواب ، باید به این نکته توجه کنید که لوستر از نظر استایل با دکوراسیون اتاق خواب هارمونی داشته باشد . برای مثال شما نمی توانید از یک لوستر با سبک سنتی در اتاقی که سبک مدرن دارد استفاده کرده و باید لوستر های مدرنی را که با سلیقه شما همخوانی دارند انتخاب کنید  . لوستر شما باید از نظر رنگ و جنس هم با دیگر آیتم های اتاق شما هارمونی داشته باشد، اگر اتاق شما سبکی روستیک دارد بهتر است از لوستر چوبی استفاده کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *