سبک مونوکروماتیک تنها منحصر به استفاده از رنگ های طوسی مشکی و سفید نیست . در واقغ مونو به معنای یک و کروماتیک به معنای رنگ است به همین دلیل استفاده از یک رنگ در لباس دکوراسیون نقاشی و … را مونوکروم یا منوکروماتیک می گویند . در دکوراسیون مونوکروم معمولا یک رنگ را انتخاب می کنند و در دکور از شید های مختلف آن رنگ استفاده می شود . برای اینکه دیزاینی مونوکرو داشته باشید باید به چند نکته توجه کنید .

انتخاب رنگ

برای دکوراسیون مونوکروم بهتر است سه رنگ انتخاب کنید . در واقع باید یک رنگ در نظر داشته باشید سپس سه شید از آن رنگ را انتخاب کنید . یک شید روشن یک  شید میانه و یک شید تیره از آن رنگ با این کار رنگ ها به خوبی در کنار هم قرار می گیرند . برای راحت تر شدن انتخاب رنگ می توانید از اینترنت کمک بگیرید برای مثال اگر رنگ آبی مد نظر شما است می توانید با سرچ کردن چارت رنگ آبی در گوگل سه شید روشن میانه و تیره این رنگ را به آسانی انتخاب کنید .

آویز کلاهی 8 ضلعی

در نظر گرفتن حال و هوا

فکر کردن درباره اینکه می خواهیم اتاق مورد نظر چه حال و هوا و فضایی داشته باشد به ما کمک می کند تا ایده های درباره ئکوراسیون مونوکروماتیک آن اتاق داشته باشیم . می خواهید اتاقتان چه حال و هوایی داشته باشد ؟  برای داشتن فضایی گرم از رنگ های گرم استفاده کنید مانند نارنجی صورتی قهوه ای و…  . برای داشتن فضایی ارام بخش از رنگ هایی مانند یاشی آبی یا طوسی استفاده کنید .

از دیزاین اتاق های کوچکتر شروع کنید

اگر درباره دکوراسیون مونوکروم مطمئن نیستید یا می خواهید قبل از انجام دکوراسیون قسمت های مهم تر و بزرگ تر خانه تمرینی داشته باشید تا ببینید تا چه حد از این سبک خوشتان می آید یا اینکه آیا رنگ هایی که انتخاب کرده اید مناسب هستند بهتر است از جاهای کوچک خانه شروع کنید . مثل حمام خانه رنگ های مونوکروماتیک فضای ارامش بخشی می سازند و شما راحت می توانید در حمام مونوکروماتیک خود ریلکس کنید . برای روع بهتر است از کاشی های حمام شروع کنید به یاد داشته باشید که تنها استایل کای ها در انتخاب آن ها مهم نیست بلکه باید رنگی هایی انتخاب کنید که با شید های مورد نظرتان هم خوانی داشته باشد .

استفاده از بافت و طرح

اگر به نظرتان دکوراسیون مونوکروم کمی خسته کننده است بهتر است اگر نگرانید که فضای خانه تان خسته کننده به نظر برسد بهتر است در وسایل خود از بافت و طرح استفاده کنید . برای اتاق خواب سعی کنید قسمت بالایی تخت ( هدبورد ) بافت دار باشد . یا در جاهای مختلف خانه از کاغذ دیواری های بافت دار استفاده کنید . برای آشپزخانه سنگ اوپن خود را به رنگی که می خواهید انتخاب کنید با طرح مرمر تا دیگر ساده نباشد . برای اتاق نشیمن نیز می توانید از مبلمان طرح دار استفاده کنید .

آویز حبابی

با رنگ ها نقاط کانونی بسازید

در دکوراسیون مونوکروم از رنگ ها استفاده کنید تا نقاط کانونی و مورد توجه در اتاق درست کنید . از رنگ های ملایم تر برای ایتم های بزرگ تر استفاده کنید مانند دیوار ها و مبل ها و از رنگ های پررنگ تر برای تاکید روی لوازم کوچک تر مانند  اکسسوری ها و فرش  استفاده کنید . قرار دادن رنگ های ملایم در کنار رنگ های پررنگ باعث می شود تاکید بیشتری روی اجسام کوچک پررنگ باشد همچنین استفاده رنگ های ملایم برای ایتم های بزرگ و رنگ های پررنگ برای ایتم های کوچک تر باعث می شود چشم ما در کل فضا بچرخد و توازن برقرار باشد . استقاده از رنگ های ملایم در دیوار ها فضا را بزرگ تر نشان می دهد .

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *