نور در دکور اهمیت زیادی دارد. برای داشتن یک دکوراسیون جذاب و شیک انتخاب لوازم و مبلمان زیبا و خاص به تنهایی کافی نیست، شما باید لوستر و انواع منابع نوری انتخاب کنید، و آن ها را در جایگاه های مناسب قرار دهید تا نور محیط به خوبی تامین شود. همچنین برای دیده شدن رنگ و انواع حجم شما باید نورپردازی مناسبی داشته باشید. اگر نور خانه شما مناسب نباشد هرچقدر هم لوازم زیبایی داشته باشید به چشم نمی آیند . سه نوع نور اصلی که شما در خانه نیاز دارید نور پایه، نورپردازی متمرکز، نور پردازی تکلیفی که برای کار یا مطالعه به کار می رود. اما در آخر تصمیم گیری و استفاده از مقدار منابع نوری به سلیقه شما بستگی دارد. برخی ترجیح می دهند فضایی تیره تر و برخی دوست دارند فضایی روشن تر داشته باشند. مواردی که در این مقاله به آن ها میپردازیم مقدار نورپردازی های استاندارد یک خانه هستند. در ادامه درمورد این سه نوع نور و انواع دیگر توضیحات بیشتر داده می شود.

نور پایه

نور پایه اولین مرحله نورپردازی یا نور در دکور است. در هر اتاق باید یک منبع نوری متناسب با سایز آن اتاق در نظر بگیرید تا تمامی فضا را روشن کند، لوستر ها می توانند انتخابی مناسب برای نور های پایه باشند. اما باید حواستان باشد که این نور بیش از حد نباشد. باید لوستر یا منبع نوری انتخاب کنید که به خوبی کل فضا را پوشش دهد اما نور کم یا خیلی زیادی نداشته باشد تا انواع دیگر نور موجود در اتاق را تحت تاثیر قرار دهد.

لوستر مدرن

نور متمرکز

نور در دکور فقط به نور پایه ختم نمی شود. پس از مرحله نور پایه به نور متمرکز میرسیم. پیشنهاد می شود برای هر قسمت بزرگ از لوازم مبلمانتان یک منبع نوری متمرکز تهیه کنید. ممکن است یک لوستر برای اتاق نشیمن شما کافی باشد، اما قرار دادن یک لامپ ایستاده یا آباژور نزدیک مبل ها یا میز باعث می شود نور بیشتر و بهتری داشته باشید. همچنین از نظر ظاهری نیز اتاق نشیمن شما شیک تر به نظر می رسد.

نور تکلیفی یا کار

هیچ قانونی برای محل قرارگیری این نور در دکور وجود ندارد. کافیست قسمتی از خانه که کارهایی مانند مطالعه در آن انجام می دهید انتخاب کنید و یک چراغ مطالعه در آن قرار دهید. برای مثال می توانید کنار یکی از مبل های خانه این نوع چراغ هارا برای مطالعه های شبانه بگذارید.

نور های زیر کابینت

این نور ها از دسته نور های تکلیفی و کار هستند. کار هایی که در آشپزخانه انجام می شوند به نور و دقت بالایی نیاز دارند. پس بهتر است در این قسمت خانه نیز نور های تکلیفی قرار دهید. بهترین محل برای گذاشتن نور های کار در آشپزخانه نیز زیر کانتر ها و قسمت بالایی کانتر یا اپن است اینگونه به غیر از ظاهر جذابی که آشپزخانه می دهند به راحتی با نوری که بالای سر شما قرار دارد روی کانتر کارهایتان را انجام می دهید.

ریسه های شلنگی

این ریسه ها نیز می توانند به عنوان نور تکلیفی استفاده شوند. در قسمتی از هوم آفیس خود یا هرجای دیگر خانه که نور کمی دارد این ریسه هارا بچسبانید، اینگونه راحت تر به انجام کارهایتان می پردازید.

نور طبیعی

برای نور در دکور خود بزرگترین منبع نوری دنیا یعنی خورشید را فراموش نکنید. سعی کنید همیشه پنجره هایی تمیز و پرده ای مناسب داشته باشید تا هنگام روشنی هوا از نور خورشید استفاده کنید.

لوستر مدرن کافه طرح عنکبوتی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *